Zwolnienie dyscyplinarne to rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, które następuje w przypadku ciężkiego naruszenia przez niego obowiązków pracowniczych. Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy, rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia może nastąpić w określonych sytuacjach, jednak kwestia zwolnienia dyscyplinarnego pracownika przebywającego na zwolnieniu chorobowym budzi wiele wątpliwości. W artykule omówimy, kiedy i na jakich zasadach można rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem będącym na zwolnieniu chorobowym, oraz jakie terminy obowiązują w tym zakresie.
1. Zwolnienie dyscyplinarne a stan chorobowy pracownika
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia (tzw. zwolnienie dyscyplinarne) tylko w przypadku ciężkiego naruszenia przez pracownika obowiązków pracowniczych. W takim przypadku pracodawca nie musi zachowywać okresu wypowiedzenia. Zasadniczo stan chorobowy pracownika nie stanowi przeszkody do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
- Przyczyny rozwiązania umowy: Zwolnienie dyscyplinarne z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, które miało miejsce jeszcze przed chorobą pracownika, jest możliwe. Ważne jest, aby pracodawca wykazał, że przewinienie miało miejsce przed rozpoczęciem okresu niezdolności do pracy z powodu choroby. W przeciwnym razie rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia może zostać uznane za nieważne.
2. Terminy rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia
- Termin zgłoszenia rozwiązania umowy: Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia w terminie jednego miesiąca od momentu, gdy dowiedział się o okolicznościach, które uzasadniają rozwiązanie umowy (np. ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych przez pracownika). Oznacza to, że pracodawca musi podjąć decyzję o rozwiązaniu umowy w dość krótkim okresie od zaistnienia sytuacji, która uzasadnia takie działanie.
3. Podsumowanie
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z pracownikiem przebywającym na zwolnieniu chorobowym jest możliwe, ale z pewnymi ograniczeniami. Pracodawca może zwolnić dyscyplinarnie pracownika, jeżeli przewinienie miało miejsce przed rozpoczęciem choroby, a naruszenie obowiązków było wystarczająco poważne. Ważne jest, aby pracodawca zachował terminy – ma jeden miesiąc na podjęcie decyzji po uzyskaniu wiedzy o okolicznościach uzasadniających rozwiązanie umowy.
Zaleca się dokładną weryfikację okoliczności przed podjęciem decyzji o rozwiązaniu umowy o pracę, aby uniknąć problemów prawnych.